About autogas we know everything

Każdy zbiorniki stosowany w pojeździe wymaga zastosowania odpowiedniej armatury.

Armatura zbiorników to wyposażenie montowane na zbiornikach LPG. Zbiornik LPG może być wyposażony w armaturę LPG tylko taką z którą uzyskał homologację. W wielu krajach na świecie zbiornik LPG dostarczany jest z już zamontowaną armaturą, aby wyeliminować ryzyko popełnienia błędu.

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje armatury:

  • wielozawory MVA
  • armatura 4-otworowa zwana także holenderską
  • pompy LPG

1. Wielozawory MVA

    

W Polsce i w krajach sąsiednich stosowane są głównie wielozawory (MVA). W tym rozwiązaniu w jednym korpusie zostały umieszczone poszczególne elementy wymagane przepisami dla zbiorników LPG: zawór ograniczania napełniania do 80% z zaworem zwrotnym, zawór bezpieczeństwa, płynowskaz, elektrozawór wypływu z zaworem ograniczającym wypływ. Na rynku są także MVA nie posiadające zaworu bezpieczeństwa (np. ORION), których zastosowanie wymaga wyposażenia zbiornika w zawór bezpieczeństwa (PRD) – jak na przykład BLU. 

2. Armatura 4-otworowa

    

To wysokiej klasy rozwiązanie, zwane także holenderskim. Każdy z elementów wyposażenia stanowi tu oddzielny element. W tym rodzaju armatury wyróżnia samodzielne zespoły odpowiadające za poszczególne funkcje: zawór ograniczania napełniania do 80% z zaworem zwrotnym, zawór bezpieczeństwa, płynowskaz, elektrozawór wypływu z zaworem ograniczającym wypływ. W zbiornikach czterootworowych MoreMo przewidziana jest armatura POLMOCON


Rozwiązanie armatury czterootworowej przyspiesza tankowanie zbiornika oraz zapewnie dokładne wskazanie ilości gazu w zbiorniku. Niestety jest rzadziej stosowane ze względu na wyższą cenę.


3. Pompy LPG



Montaż armatury do zbiorników cylindrycznych wymaga dodatkowego stosowania obudów wielozaworów, a w przypadku montażu zbiornika LPG wewnątrz pojazdu – dodatkowego połączenia przewodami wentylacyjnymi obudowy wyposażenia z przestrzenia poza pojazdem, inaczej zwanego wyposażeniem zbiornika.