O autogazie wiemy wszystko

Sekwencyjna instalacja gazowa IV generacji to obecnie najnowocześniejsza instalacja przygotowana do zasilania silników benzynowych autogazem. Zaawansowany technologicznie układ jest skonstruowany w taki sposób, aby wtryskiwacze gazu wykorzystywały oryginalne sygnały sterujące wtryskiem benzyny, dzięki czemu silnik pracuje identycznie na gazie, co na benzynie. Instalacja gazowa IV generacji przeznaczona jest również do nowoczesnych silników, które wyposażone są w wielopunktowy wtrysk benzyny.

BUDOWA

  1. reduktor-parownik
  2. wtryskiwacze gazu
  3. Sterownik wtrysku gazu (ECU Gaz)
  4. filtr fazy lotnej gazu
  5. przełącznik benzyna /gaz
  6. zbiornik LPG


ZASADA DZIAŁANIA sekwencyjnego wtrysku gazu STELLA - ESI  (Elpigaz Sequential Injection)

  1. Po otwarciu elektrozaworu wypływu na wielozaworze, zamontowanym na zbiorniku gazu wskutek panującego w nim ciśnienia, gaz w fazie płynnej ze zbiornika przedostaje się przewodem wysokociśnieniowym do reduktora-parownika (1) zintegrowanego z filtrem fazy płynnej LPG i elektrozaworem gazu.
  2. Gdy silnik nie pracuje lub jest zasilany benzyną elektrozawór gazu na reduktorze-parowniku (1) oraz elektrozawór wypływu na wielozaworze są zamknięte – wypływ gazu ze zbiornika jest odcięty.
  3. Po otwarciu elektrozaworu wypływu na wielozaworze i elektrozaworu gazu na reduktorze- parowniku (1) przez wybranie przełącznikiem (5) zasilania gazem i załączenia zasilania gazem, LPG w fazie płynnej przedostaje się przewodem wysokociśnieniowym do wnętrza reduktora-parownika (1), gdzie wskutek podgrzania (płynem doprowadzonym przewodami z układu chłodzenia silnika) odparowuje a następnie przechodzi w stan lotny. Reduktor w czasie pracy utrzymuje na wyjściu zadane ciśnienie.
  4. Gaz w fazie lotnej przepływa z reduktora-parownika przez przewody gazowe, filtr szeregowy fazy lotnej gazu (4), wtryskiwacze (2) i nyple do poszczególnych cylindrów silnika Indywidualne doprowadzenie i sterowanie dawką gazu indywidualnie dla każde cylindra (wtrysk sekwencyjny) jest cechą charakterystyczną urządzeń 4-tej generacji
  5. Przełącznik (5) służy do wyboru układu zasilania silnikiem (gazem lub benzyną), wskazuje ilość gazu w zbiorniku oraz sygnalizuje powrót silnika na zasilanie gazem lub usterkę w układzie zasilania gazem.

Każdorazowe napełnienie zbiornika LPG odbywa się poprzez specjalnie umieszczony wlew gazy, który umieszczony jest zwykle w zderzaku lub jego okolicach. W niektórych autach możliwe jest zamontowanie wlewu gazu obok wlewu benzyny, dzięki czemu wlew jest całkowicie niewidoczny, a więc nikt postronny nie rozpozna, że auto napędzane jest gazem LPG.